Pius V

Pius V (1504–1572) – święty Kościoła katolickiego, włoski duchowny, papież w latach 1566 do 1572.


W 1568 r. wydał bullę Horrendum illud scelus, która skazywała na śmierć księży homoseksualistów:


Ów odrażający występek [tj. homoseksualizm], za który zepsute i rozpustne miasta Sodoma i Gomora z Boskiego wyroku spalone zostały, przepełnia nas goryczą i bólem oraz skłania nas do karania występku tego z największa gorliwością. (…) każdemu księdzu (…), który dopuszcza się tej ohydnej zbrodni, pozwólcie być natychmiast doprowadzonym do władzy świeckiej, aby został ukarany śmiercią (…).


Osobiście skazał też na śmierć 40 włoskich protestantów.


W swojej pierwszej mowie papieskiej stwierdził, że Rzym wydaje mu się tak niemoralny, jak w czasach rozkwitu renesansu. Zażądał usunięcia z Rzymu prostytutek. Nakazał, aby wszystkie rzymskie nierządnice wyszły za mąż. Decyzję tę oprotestowali senatorowie, którzy podnosili, że celibat powoduje powstanie prostytucji, a w przypadku jej zakazania księża zaczną napastować cnotliwe kobiety. Pius V odrzucił te argumenty, prostytutki zaczęły być ścigane i publicznie chłostane, co przyczyniło się do śmierci wielu z nich. Te działania spowodowały szybki wzrost ilości zachowań homoseksualnych, w związku z czym ostatecznie Pius zezwolił prostytutkom na funkcjonowanie w Rzymie, jednak ograniczając ich poruszanie się do wyznaczonego obszaru.


Wydał też bullę zabraniającą kapłańskim dzieciom z nieprawego łoża dziedziczenia własności Kościoła. Chciał także zniszczyć wszystkie starożytne budowle i pomniki w okolicach Rzymu, jako że były dziełem pogan.
I taki człowiek jest świętym katolickim.

Źródło:

Poczet świętych katolickich

2 odpowiedzi na „Pius V”

  1. Awatar MasterM
    MasterM

    Reblogged this on Unitarianie Uniwersaliści PL i skomentował(a):

    Kontrowersyjny święty

    Polubienie

  2. Awatar Lefebryści w Europarlamencie i raeliański Mahomet – Ciekawostki religijne i antyklerykalne
    Lefebryści w Europarlamencie i raeliański Mahomet – Ciekawostki religijne i antyklerykalne

    […] Św. Pius V […]

    Polubienie

Dodaj komentarz